file Питання Як правильно подати заяву в поліцію про вчинення злочину?

 • Вічеслав
 • Вічеслав аватар Автор теми
 • Оффлайн
 • Адміністратор
 • Адміністратор
 • Україна - понад усе!
Більше
01 квіт. 2018 19:34 #2856 від Вічеслав
Алгоритм дій потерпілого по КПК України
13.12.2017
Автор: Стельмах Євгеній Анатолійович

Як ефективно подати заяву про вчинення кримінального правопорушення, щоб правоохоронці внесли відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань та розпочали слідство.

Стаття 214 КПК України вказує, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Але на практиці часто ця норма нівелюється, в заяві слідчі не знаходять даних які б свідчили про наявність складу злочину і цей матеріал переходить, в кращому випадку “в спадок” дільничному або взагалі закидається в саму дальшу шухляду.

Реєстрація заяви про злочин справа не з простих, адже прийшовши з такою заявою у відділ поліції черговий викликає іншого чергового, слідчого або оперативного працівника, який під протокол зі слів заявника відбирає заяву та пояснення попереджаючи під підпис про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про злочин. Таким чином прийшовши з таким повідомленням в поліцію можна втратити дві три години свого часу. Мало хто знає але заяву можна зареєструвати і в канцелярії потративши на це максимум 5 хвилин. Але це має свої нюанси.

Отже, після написання та подання заяви про вчинення кримінального правопорушення, необхідно після 24 годин з моменту такої реєстрації, звертатись до слідчого судді за захистом своїх прав. Передбачений статтею 214 КПК України строк внесення в Єдиний реєстр досудових розслідувань (ЄРДР) та необхідність почати та проводити слідчі (розшукові) дії часто ігнорується, тому сподіватись на доброчесність та порядність працівника правоохоронного органу є марним.

Звернувшись зі скаргою на бездіяльність слідчого щодо невнесення відомостей в ЄРДР, необхідно дотримуватись вимог визначених у статті 303 та статті 304 КПК України . Не повідомлення заявника про прийняте рішення стосовно повідомлення про злочин у 24-годинний строк дає можливість після спливу вказаного часу звертатись до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність. В скарзі необхідно ставити основну вимогу, - зобов’язати слідчого внести відповідні відомості в ЄРДР.

В більшості випадків слідчі судді задовольняють такі скарги. Але отримавши ухвалу про зобов’язання внести в ЄРДР, необхідно відразу реєструвати її копію в канцелярії відділу поліції чи прокуратури, в залежності від того кого саме суд зобов’язав внести відомості в ЄРДР. Після реєстрації в поліції, на наступний день необхідно отримати інформацію стосовно номера ЄРДР. Отримавши номер, потрібно звертатися з заявою про залучення до вказаного кримінального провадження, яке вже внесено в ЄРДР як потерпілого з мотивацією завданих збитків. Необхідно звернути увагу, що збитки потерпілому мають бути не обов’язково матеріальними, це також може бути завдана правопорушником моральна шкода.

Читайте статтю: Статус потерпілого особа набуває автоматично за наявності заподіяння майнової або моральної шкоди

Отже, зважаючи на наведене пропоную наступний алгоритм дій потерпілого для отримання процесуального статусу та захисту своїх прав:

1. Написання заяви про вчинення кримінального правопорушення.

2. Реєстрація вказаної заяви в канцелярії відділку поліції.

3. Через 24 години після реєстрації даної заяви звернутись до слідчого судді зі скаргою у відповідності до вимог ст.303 КПК України .

4. Після ухвалення рішення, якщо суд зобов’язав слідчого внести відомості в ЄРДР, реєструвати вказану ухвалу у відділі поліції, де на наступний день Вам скажуть номер ЄРДР.

5. Після чого необхідно звернутися із заявою про залучення до вказаного провадження у якості потерпілого.

6. У разі невиконання слідчим вимог ст.220 КПК України , через три дні необхідно звертатись до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність слідчого щодо не вирішення заяви про визнання потерпілим.

7. Отримавши в суді позитивне рішення про зобов’язання слідчого визнати Вас потерпілим, знову доставляти це рішення у відповідний правоохоронний орган, змушуючи посадових осіб виконати судове рішення.

В подальшому всі клопотання до слідчого, вирішувати в такому ж алгоритмі. Не розглянув у строк передбачений ст. 220 КПК України (3 дні) = скарга в порядку ст. 303 КПК України.

Окремо, зауважу, що отримання статусу потерпілого надає додаткові права, а відповідно і можливості впливу на хід і якість досудового розслідування. Слідчі часто відмовляють у визнанні потерпілим оскільки розуміють, що додаткові права, це додаткова робота слідчому. Практика показує, що не маючи юридичних знань важко самому добиватися справедливості реалізовуючи свої права, тому для професійного захисту краще звертатись до адвоката який має відповідну спеціалізацію.

Автор консультації: адвокат Стельмах Євгеній Анатолійович

Будь-ласка, Увійти або Відкрити рахунок, щоб приєднатись до розмови.

 • Вічеслав
 • Вічеслав аватар Автор теми
 • Оффлайн
 • Адміністратор
 • Адміністратор
 • Україна - понад усе!
Більше
30 бер. 2018 13:39 #2854 від Вічеслав
30.03.2018

«Як правильно подати заяву в поліцію про вчинення злочину?»

При написанні заяви про злочин в поліцію треба враховувати те, що з 19.11.2012 року в Україні почав діяти новий Кримінальний процесуальний кодекс (далі – КПК). Тому при складанні заяви в поліцію про скоєння злочину треба враховувати нові вимоги законодавства України з цього питання.

Так, відповідно до перехідних положень, якщо на момент вступу в силу нового кодексу провадження (справа) не було передане до суду, розслідування у такій справі повинне здійснюватися за правилами нового КПК. Досудове розслідування вважається відкритим з моменту внесення інформації про скоєння злочину в Єдиний реєстр досудових розслідувань (далі – ЕРДР).

Іншими словами, повідомлення може бути подане не лише відносно злочинів, здійснених після 19.11.2012 року, але й тих, які були скоєні раніше. Головне в цьому питанні – дотримання строків притягнення особи до кримінальної відповідальності, які передбачені в статті 49 Кримінального кодексу України (далі – УК).

Відповідно до пунктів 1.3 і 1.4 Положень про порядок ведення ЄРДР, затвердженого наказом Генерального прокурора України № 69 від 17.08.2012 року, заява в поліцію про скоєння злочину може вважатися поданою тільки з моменту попередження заявника під розпис про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення.Виключенням з цього правила є випадки отримання сповіщення поштою, іншими засобами зв’язку, відрядження або непритомний стан заявника т.п.

На нашу думку, цей момент може бути використаний проти заявників і потерпілих, оскільки, якщо представник поліції під час прийняття заяви не повідомить особу про кримінальну відповідальність, у нього будуть формальні підстави не вносити отриману інформацію в ЄРДР. Щоб уникнути подібних ситуацій, документи в поліцію краще всього подавати цінним листом з описом додатків через пошту.

Для підстраховування в листі також можна вказати про те, що заявник ознайомлений з положеннями статті 383 КК, що передбачає відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про скоєння злочину. Інформація про злочин має бути внесена слідчим або прокурором в ЄРДР не пізніше за 24 години.

“Після прийняття заяви про вчинення злочину поліція зобов’язана надати заявнику виписку про прийняття повідомлення!”

Якщо повідомлення було подане потерпілим, він також має право отримати документ, що підтверджує факт його подання і реєстрації (п. 2 ч. 2 ст. 56 КПК). Така інформація надається у вигляді виписки, в якій вказується номер кримінального провадження, дата надходження повідомлення, прізвище та ініціали заявника або потерпілого, дата внесення в ЄРДР, орган, що здійснює досудове розслідування, правова кваліфікація і фабула можливого злочину.

На сьогодні за загальним правилом заява про злочин повинна подаватися в поліцію, оскільки розслідування більшості кримінальних злочинів входить до підслідності працівників поліції. До виключень віднесені випадки вчинення злочинів самими працівниками правоохоронних органів, суддями, а також посадовцями, які віднесені до 1-3 категорії державних службовців. Розслідування цих злочинів доки здійснюється слідчими органів прокуратури (п. 1 Перехідних положень КПК).

Треба також відмітити, що заява повинна подаватися за місцем скоєння злочину, а якщо таке місце визначити неможливо, то питання місця проведення досудового розслідування вирішується прокурором з урахуванням місця виявлення ознак злочину, місцезнаходження більшості свідків або підозрюваного, а також місця, де було закінчено правопорушення або настали його наслідки тощо.

Проте, якщо повідомлення буде подане з порушенням цього правила, то це не може бути підставою для відмови в його прийнятті, оскільки згідно з ч. 2 ст. 218 КПК слідчий зобов’язаний проводити розслідування до тих пір, поки прокурор не визначить іншу підслідність.

Пропонуємо до вашої уваги приклад заяви про злочин від імені потерпілої особи. Вказаний бланк можна використати при зверненні у будь-які правоохоронні органи, у тому числі при складанні повідомлення про крадіжку, про шахрайство, про загрози, про побиття, про хуліганство, про побої, про здирство і так далі.________ районне управління головного
управління МВС України в м. Києві.
(адреса, поштовий індекс).
Потерпілий: (П.І.Б.) ______________________,
(адреса, поштовий індекс, інші засоби зв’язку).ЗАЯВА (ПОВІДОМЛЕННЯ)
про кримінальне правопорушення за ч. 1 ст. 190 КК України
(ч. 1 ст. 192 КК України)

Я, громадянин України (П.І.Б.), 19___ року народження, повідомляю наступне:
громадянин України (П.І.Б.), приблизний вік __ років, автомобільні права серії ___ № _____, виданні в _______ області, номер мобільного тел.: ____________,- шляхом обману та зловживання довірою заволодів моїми грошима у сумі _____ (прописом), які були надані йому для проведення ремонту моєї квартири ___ у домі __ по вул. ___________ в м. Києві.

(П. ініціали) розпочав ремонт моєї квартири та попросив у мене до закінчення ремонту всі гроші за ремонт квартири, коли я передав йому, обумовлені нами за ремонт, всі грошові кошти (П. ініціали) зник.
Зазначеними діями (П. ініціали) заподіяв та завдає мені значної майнової шкоди.
На даний час, місце перебування або проживання (П. ініціали) мені невідоме.
На мої дзвінки по мобільному телефону, з’єднання з (П. ініціали) існує, але на зв’язок зі мною він не виходить.
Познайомився я з ним у липні 2011 року за рекомендацією консьєржки (П. ініціали), яка працює: _______________.

Вважаю, що (П. ініціали) своїми діями свідомо склав у мене враження, що він кваліфікований спеціаліст з ремонту квартир, але мав на меті лише: домовитися зі мною на проведення ремонтних робіт моєї квартири; розпочати ремонтні роботи для одержання грошових коштів за ремонт; зникнути, отримавши від мене за ремонт грошові кошти.
Впевнений діяння (П. ініціали) були умисні, мали корисливий мотив - заволодіти моїми грошима шляхом обману та зловживання моєю довірою, - такі діяння мають склад злочину, за який відповідно до ч. 1 ст. 190 КК України передбачена кримінальна відповідальність.

Враховуючи викладене, відповідно до ч. 1 ст. 190 КК України, на основі ст., ст. 55, 56, 214 КПК України,
ПРОШУ _________ РУ ГУ МВС у м. Києві:
- прийняти мою заяву про кримінальне правопорушення за ч. 1 ст. 190 КК України (ч. 1 ст. 192 КК України);
- внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань;
- невідкладно розпочати досудове розслідування, у формі попереднього слідства, з підстави вчинення правопорушення, що має ознаки складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України (ч. 1 ст. 192 КК України);
- визнати мене, (П.І.Б.), потерпілим від кримінального злочину, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України (ч. 1 ст. 192 КК України);
- вручити мені пам'ятку про процесуальні права і обов'язки потерпілого;
- надати мені можливість дати додаткові свідчення;
- повідомити мене письмово, у встановленому законом порядку і строки, про початок кримінального провадження та закінчення досудового розслідування.

Зі статтями 383 “Завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину”, 384 “Завідомо неправдиве показання” Кримінального кодексу України, ознайомлений.

Додатки:
- документи, які стверджують укладення договору, оплату, а також інші витрати, які вказують на заподіяння значної шкоди.

Дата Потерпілий

Про важливі моменти написання заяви в поліцію про вчинення кримінального правопорушення на відео:

Автор консультації: Юрій Усманов, юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків

Будь-ласка, Увійти або Відкрити рахунок, щоб приєднатись до розмови.